- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Ss Etched Plates And Boards
Ss Etched Plates And Boards
Pioneers in the industry, we offer steel etching name plate, gst name plate, stainless steel etched name plate and ss golden etching stainless steel from India.
Steel Etching Name Plate
Product Price: Rs 10 / Square InchGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Matt |
| Application | Home |
| Print Type | Etching |
| Language | Multi Language |
| Fixing Method | Screw |
| Usage Location | Indoor Outdoor |
We have inhouse manufacturing of steel etching in gurgaon. All types of metal to be etched
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gst Name Plate
Product Price: Rs 1,950 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Material Of Name Plate | SS 304 |
| Features | Indoor and outdoor |
| Ideal For | Office |
| Shape | Rectangular |
| Grade | 304 |
| Style | Sleek |
| Weight | Light |
Metal etching service in gurgaon at VS ADVERTISERS , customize design and fast delivery
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stainless Steel Etched Name Plate
Product Price: Rs 8 / Square InchGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver and Golden |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 SS |
| Size | 30x24 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | VS |
| Features | Indoor and outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Here at VS ADVERTISERS,we designed and make steel etching GST name plates for companies.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ss Golden Etching Stainless Steel
Product Price: Rs 2,599 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Surface Treatment | Brushing |
| Form | Plate |
| Grade | 304 |
| Design Complexity | Simple |
| Thickness | 0.8 mm |
| Usage | Industrial |
| Service Duration | 2 days |
| Etching Depth | 0.1-0.3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Etching Method | Chemical |
| Technician Certification | 5+ years experience |
| Usage/Application | Name plates |
| Service Location | Pan India |
| Country of Origin | Made in India |
| 16x12 | S |
Golden steel name plates , in house manufacturing by vs advertisers . Widely used in office ,house, . Name plates by etching process
Additional Information:
- Item Code: ETCH-GOL
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 2
- Packaging Details: WRAPE
Yes! I am InterestedRequest A Callback