- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Workstation name plates
Workstation name plates
Workstation Office Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Aluminum |
| Application | Office |
| Text Type | Vinyl Letter |
| Usage/Application | Office |
| Mounting Type | Desk Top |
| Shape | Rectangle |
| Size | 200 x 50 mm |
| Size/Dimension | 200x60mm |
| Features | Sleek Design |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Aluminium |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
Sliding workstation name plate single side with metal holder as per buyer workstation thickness
Workstation Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Aluminum |
| Application | Office |
| Text Type | Vinyl Letter |
| Material of name plate | Aluminium |
| Design | Sleek |
| Mounting Type | Desk Top |
| Shape | Rectangular |
| Size | 200 x 50 mm |
| Usage/Application | Offices |
| Features | Office Workstation/Cubicles |
| Ideal For | Corporate & Industries |
Here at VS ADVERTISERS we produce highly finished Sliding Workstation Name plates in two varient (Single side visibility or Double Side Visibility). Workstation name plate having provision to insert printed paper or Sticker Name plate in it.
Standard Size 200x60mm
Aluminium Anodised Holder
2mm Clear Acrylic/White Acrylic with printed name.
Highy used in corporate and industries.
Additional Information:
- Item Code: WSNP-26
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 Days
Workstation Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Aluminum |
| Application | Office |
| Text Type | Printed |
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Mounting Type | Desk Top |
| Shape | Rectangular |
| Size | 200 x 50 mm |
| Size/Dimension | 200x60mm |
| Features | Sleek |
| Ideal For | Office workstation |
| Grade | Alu |
| Finish | Matte |
| Style | Sleek |
| Usage Area | Indoor |
| Weight | Light |
| Illumination | Non Lit |
| Language | Multi Language |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: wnp-alu
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 3 day
- Packaging Details: box
Workstation Name Plate
Product Brochure
| Usage/Application | Office |
| Color | Elegent Silver |
| Size/Dimension | 200x60mm |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Features | Sleek Aluminium Sliding workstation name plate |
| Ideal For | Workstation or Cubicles |
| Shape | Rectangular |
| Grade | Aluminium Anodized |
| Style | Sleek |
| Weight | Light |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Cubicle Name Plate
Product Brochure
| Size/Dimension | 20x60mm |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Features | Only for workstation |
| Ideal For | Office workstation |
| Shape | Rectangular |
| Grade | Aluminium |
| Style | Sl3k and Elegent |
| Weight | Light |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
- Sleek and Elegent
- Paper insert provision
- silding
- Highly Finished
- Customized Back Hanger which is used to Hang name plate on workstation
Workstation Name Plate
Minimum Order Quantity: 25 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Hotel |
| Color | White |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Shape | Square |
| I Deal In | New Only |
Name Plates offered are widely used in industries and office and is very important part of any industry. These can be easily mounted on door or external walls and can be made available in aluminum, copper and stainless steel finish. We also ensure that these name plates are designed in compliance with the international quality standards in all sizes and thickness. The scratch & corrosion resistant finish also provides for longer service life.
Features:
- Easily mount on door or external wall
- Can be made available in aluminum, copper and Stainless steel finish
- Used in industries and office
- Name plates designed in compliance with the international quality standards
- Available in all sizes and thickness
- Scratch & corrosion resistant finish that provides for longer service life
- Eye catching finish
Note : Prices of products are Approximate and completely depends upon Design and Buyer requirements.
Additional Information:
- Item Code: BQ-WS
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 3-4
- Packaging Details: Single Name plate for two People
Workstation Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Use | Office Workstation |
| Color | Silver |
| Design | Sleek |
| Size | 200x60mm |
| Material of name plate | Aluminium |
| Usage/Application | Offices |
| Features | Workstation,Door,Glass |
| Ideal For | office |
| Shape | Rectangular |
| Design Type | Customized |
| Style | sleek |
| Condition | New |
Being one of the well-distinguished companies in the market, we are offering WORKSTATION NAME PLATE.
Office door sliding name plate manufacturer in gurgaon.
Additional Information:
- Item Code: SLI-ALU
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1 WEEK
Workstation Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Use | Office |
| Material of name plate | Aluminium |
| Color | Any |
| Design | Customized |
| Size | 200x60mm |
| Features | Office Use |
| Ideal For | Office |
| Shape | Rectangular |
| Style | Sleekj |
| Condition | New |
Double side sliding workstation name plate
Office Cubicle Name Plates
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Acrylic Type | Colored Acrylic |
| Thickness | 3 mm |
| Text Type | Vinyl Letter |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Usage Area | Indoor |
| Mounting Type | Hanging |
| Features | indoor |
| Shape | Rectangular |
| Ideal For | workstation |
| Grade | acr |
| Style | sleek |
| Weight | 50gms |
- All color Available in Acrylic workstation Name Plate
- Paper Insert Provision, Buyer can self take print of employee name though domestic printer and insert in it.
- Customized Hanging Provision as per buyer workstation Partition Thickness 8mm to 50mm. * Price Vary as per Thickness.
- Size 200x50mm
- 3mm Imported Acrylic Used to make Workstation name plate.
Additional Information:
- Item Code: ACR-20050-NP
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1WEEK
Workstation Name Plates Holder
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Office |
| Color | SILVER |
| Size/Dimension | 200X60 |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Features | WORKSTATION |
| Ideal For | CUBICLE |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Type | BOX |
| Pattern | SLEEK |
| Country of Origin | Made in India |
- Single side visibility workstation name plate
- Double side
-Sleek Design
-Paper Insert Provision
-Aluminum Anodized Holder 200x60mm
- U Shape Acrylic Fixer as per workstation Thickness
Additional Information:
- Item Code: WNPS-221
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 5-6Days after stock Confirmation
- Packaging Details: Box Type
Work Station Name Plates
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Office |
| Color | All |
| Material Of Name Plate | Metal |
| Shape | All |
| I Deal In | New Only |
Alluminium Sliding made by VS ADVERTISERS, Gurgaon . Sleek and Highly Finished product
Additional Information:
- Item Code: sli-wnp-201
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1w
- Packaging Details: box
Name Plate Holders
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Office |
| Color | Matt Silver Anodized |
| Size/Dimension | 200x60mm |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Features | Workstation for any thickness |
| Ideal For | Workstation/Office Cubicles |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
- Sliding
- Highly Prinished
- Aluminium Slim Profile
- Paper Name Provision.
Additional Information:
- Item Code: Double-WNP
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 2-5 DAYS
- Packaging Details: BOX