- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Steel etching Name plate
Steel etching Name plate
Stainless Steel Name Plates
Minimum Order Quantity: 500 Square Inch
Product Brochure
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Printing Type | CHEMICAL ETCHING |
| Color | Steel Finished |
| Shape | Rectangle |
| Mounted | Wall Mounted with Spacers,Screw |
| Surface Finish | Matt |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Grade | 304/202 |
| Size | 18x12 inch |
| Application | Industrial Machine |
| Brand | Jindal Steel |
| Fixing Hole | With Holes |
| Language | English Hindi |
| Country Of Origin | Made In India |
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: ET-01
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2
- Packaging Details: WRAP
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Usage | Industrial |
| Usage/Application | Office |
| Material Of Name Plate | ss |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Rivet Mount |
| Features | indoor/outdoor |
| Grade | 304 |
| Style | sleek |
| Country of Origin | Made in India |
We are Manufacturer of all types of Steel Etching Name plate in all size . Here we designed and make all rtpes of name plate in metal.
- highly finished
- customize size
- various thickness
- 304 grade
Additional Information:
- Item Code: SS-ADV-ETCH
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 DAYSD
- Packaging Details: WRAP
Steel Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Hanging |
| Color | Silver |
| Thickness | 1 |
| Usage/Application | Office |
| Shape | Rectangle |
| Finish | Brushed |
| Application | Office |
| Print Type | Etching |
| Language | Regional Language |
| Fixing Method | Adhesive Tape |
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: hjk
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2
- Packaging Details: xdfc
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | SS |
| Finish | Matt |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | jindal |
| Features | indoor/outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Office |
- Cutomized Design
- All Size
- Metal Finished
Additional Information:
- Item Code: SS3624-SO
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4 DAYS
- Packaging Details: wrap
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Square Inch
| Usage/Application | house/office |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | jindal |
| Features | indoor/otdoor |
| Built Type | Steel jindal |
| Color | Steel Finish |
| Types and Varieties | ss |
| Country of Origin | Made in India |
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: SS-ET-JIN-22
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2DAY
- Packaging Details: WRAP
Steel Etching/Engraving Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Usage/Application | Corporate & Industry,Army,Domestic |
| Color | any |
| Mounted | wall,glass,wood,stone |
| Design Type | Customized |
| Size | All Size specially big |
| Shape | Square,Rectangular |
| Grade | 202/304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JINDAL STEEL |
| Features | LONG LIFE RICH LOOK |
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: SS-ARM-202
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 3-4 Days
Stainless Steel House Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | Home |
| Color | Steel Background |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Mounted | Spacers,Screw 4 Nos. |
| Grade | 304 Grade |
| Size | 11x16 inch |
| Brand | Jindal Steel |
Highly finish customize stainless steel name plate manufacturer in Gurgaon.
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
SS House Name plate
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
| Color | SS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 |
| Thickness | 22 GAUGE |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JINDALO |
| Usage/Application | HOME/OFFICE |
Stainless steel house name plate available at VS ADVERTISERS,Gurgaon
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: ss-et-hnp-n
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2days
- Packaging Details: wrap
Steel House Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
Product Brochure
| Usage/Application | House |
| Size | 16x12 |
| Color | Steel & Black& Red |
| Mounted | Wall Mounted |
| Design Type | Customized |
| Shape | Rectangle |
| Grade | 202/304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JINDAL |
| Features | OUTDOOR/INDOOR |
Additional Information:
- Item Code: SS-KRI-1612
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 DAYS
Steel Etching Engraving Name Plate
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Application Area | Industrial |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Text Color | Black |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 |
| Dimension | Any Dimension |
- Best Finish
- Durable
- Indoor/outdoor purpose
- cheap as compare to other
Additional Information:
- Item Code: SS-ET-001
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer)
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 4 DAYS
- Packaging Details: WRAP
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Square Inch
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Application Area | House, Industrial |
| Material | 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Text Color | Black |
| Character Color | Black |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Features | INDOOR/OUTDOOR |
| Ideal For | OUTDOOR |
| Grade | 304 |
| Style | SLEEK |
| Weight | LIGHT |
| Country of Origin | Made in India |
- Rich Look
- Long Life
- 22 Gauge Thickness
- Customized Design
- Any Color Option
- Customized Dimensions
Additional Information:
- Item Code: SSET-NEW-BUY
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),Cash /ONLINE
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: Depend On quantity
- Packaging Details: BOX
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 100 Square Inch
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Application Area | Industrial |
| Usage | Industrial |
| Usage/Application | Society |
| Material Of Name Plate | SS |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Text Color | Black |
| Character Color | Black |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Color | Steel Finish |
| Finish | Brushed |
| Operating Temp | Up To 120 C |
| Shape | Rectangle |
- CUSTOMIZE SIZE
- DESIGN
- SS 304 GRADE
- LONG LASTING
Additional Information:
- Item Code: ssetch
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 3 days
- Packaging Details: box
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
| Color | ss |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 |
| Dimension | Any Size and Design |
- CUSTOMIZE SIZE AND DESIGN
- HIGHLY FINISHED
- 304 GRADE
Additional Information:
- Item Code: SSET-N-P-S
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: WRAP
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 10000 Square Inch
| Usage/Application | home/office |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 |
Here at VS ADVERTISE, we produce all types of Steel etching /Engraving signs for corporate industrial used. we used automatic etching machine to etch all metal like Steel, Brass, Aluminium, Copper etc. our price is very affordable and in terms of quality , we maintain our quality.
Additional Information:
- Item Code: SS-ET-NP
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2DAY
- Packaging Details: WRAP
Ss Chemical Etching Nameplates
Minimum Order Quantity: 1000 Square Inch
| Material | Stainless Steel |
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Application Area | Industrial |
| Usage | Industrial |
| Color | SS FINISHED MATT |
| Material Of Name Plate | STEEL 304 GRADE |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Text Color | Black |
| Character Color | Black |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Features | INDOOR & OUTDOOR USE |
| Ideal For | WALL Mounted |
| Finish | Brushed |
| Grade | 304 SS |
| Style | MATT |
| Operating Temp | Up To 120 C |
| Weight | AS PER THICKNESS AND SIZE |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | office,home |
Additional Information:
- Item Code: ETCH-304
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: PAPER/BUBBLE