- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Metal Etched Plate
Metal Etched Plate
Metal Etching Services
Product Brochure
| Service Type | Custom Etching |
| Material | Brass,steel |
| Service Duration | 1-2 days |
| Etching Method | Chemical |
| Minimum Order Quantity | 100 pieces |
| Etching Tolerance | 0.1 mm |
| Technician Expertise | 10+ years experience |
| Service Location | Pan India |
We are manufacturer of all types of Metal etching signage or plate like steel , Brass, Golden steel, Rose Gold Steel ,etc at VS ADVERTISERS, Gurgaon
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 500 Square Inch
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Usage | Industrial |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Usage/Application | Office House |
| Color | Steel finish |
| Material Of Name Plate | Steel 304 Grade 22 Gauge |
| Character Color | Black |
| Size/Dimension | Any Dimensions |
| Features | Chemically Etched |
| Ideal For | Indoor and outdoor |
| Grade | 304 SS |
| Style | Sleek |
| Weight | As per aize |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: ETCHING-1
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2
- Packaging Details: WRAP
Steel Etching Name Plate Gurgaon
Minimum Order Quantity: 100 Square Inch
Product Brochure
| Usage/Application | Office |
| Color | Ss finish |
| Material Of Name Plate | Acrylic and steel |
| Features | INDOOR/OUTDOOR |
| Ideal For | OFFICE/HOUSE |
| Shape | CUSTOMIZE |
| Grade | 304 |
| Style | SLEEK |
| Weight | THICKNESS DEPENDENT |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: SS-ET-02
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: QUANTITY
- Packaging Details: BOX
Etching Metal Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Square Inch
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Features | Metal Ss 304 |
| Ideal For | Sleek |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturer of Metal Etching Name plate in Gurgaon like GST Name plates, etching name plate, Door Plates etc.
Ss Etching Name Plate
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Screw and studs |
| Finish | Brushed |
| Shape | Rectangle |
Here at VS ADVERTISERS, we have inhouse manufacturing of steel etching name plate. Customized design, size and shape
SS NAME PLATE GST
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Color | Custyomize |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Grade | 304 SS |
| Thickness | .8MM |
| Size | A4 |
| Shape | Rectangle |
| Features | Indeal for Indoor/Outdoor |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension | A4 |
| Brand | Jindal |
| Packaging Type | Paper |
| Surface Type | Matt Hairline |
| Warranty | 2 Year |
| Power Source | no |
| Feature | no |
| Finishing | Matt |
| Usage/Application | Home/Office |
- SS 304 Grade Jindal sheet
- Same day Delivery
- Chemical Etched
- Custoimized design
Additional Information:
- Item Code: A4-SS-ETCHWED
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 1 DAY
- Packaging Details: PAPER
Steel GST Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | Office |
| Color | Silver |
| Grade | SS 304 Grade |
| Size | 16x12 inch |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturer of metal GST name plate as per GsT compliances .