- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Stainless Steel Etching Sheets
Stainless Steel Etching Sheets
Our product range includes a wide range of stainless steel etching sheets, decorative etching stainless steel sheets, steel sign board and metal etching services.
Stainless Steel Etching Sheets
Product Price: Rs 5,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Architectural & Decor |
| Grain Side | One Side |
| Shape | Rectangular |
| Features | Indoor and outdoor |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Customize Design
304 Garde Steel
Etching
Additional Information:
- Item Code: SSETCH-32F
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: BUBBLE
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Etching Stainless Steel Sheets
Product Price: Rs 600 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Surface Finish | Hairline |
| Form | Sheet |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Etched |
| Grade | 304 |
| Thickness | 0.8 mm |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Architectural & Decor |
| Usage/Applications | Indoor/Outdoor |
| Origin | Indian |
| Steel Grade | SS304 L |
| Country of Origin | Made in India |
- Superior Grade of SS Sheet 304
- All Size available as per buyer need.
- All thisckness startion from .8mm to 2mm .
- price as per buyer requirement
Additional Information:
- Item Code: DECO-SS-ETCHED
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: AS PER BUYER LOCATION
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Etching Stainless Steel Sheets
Product Price: Rs 600 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Details:
| Surface Finish | Hairline |
| Form | Sheet |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Grade | 304 |
| Thickness | 1 mm |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Architectural & Decor |
| Usage/Applications | Indoor/Outdoor |
| Origin | Indian |
| Working Temperature | 50 |
| Steel Grade | SS304 L |
| Country of Origin | Made in India |
- SS 304 Grade of Sheet
- .8-1.5mm Thickness
- Customized Design
- Etched sheet for decoration
Additional Information:
- Item Code: SPIRAL-ETCHED
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 DAYS
- Packaging Details: BUBBLE/PAPER
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Etching Stainless Steel Sheets
Product Price: Rs 600 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Details:
| Surface Finish | Hairline |
| Form | Sheet |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Finish | 2D |
| Surface Treatment | Polished |
| Grade | 304 |
| Thickness | 1 mm |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Architectural & Decor |
| Usage/Applications | indoor/outdoor |
| Origin | Indian |
| Working Temperature | 50 |
| Steel Grade | SS304 L |
| Country of Origin | Made in India |
- Customized Design and size
- Standard size 8x4 feet
- SS 304 Grade Silver .8-1.5mm thickness
Additional Information:
- Item Code: ZENN-ETCHED
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4 DAYS
- Packaging Details: BUBBLE PAPER
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Sign Board
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Board Material | SS |
| Lighting Type | Non Lit |
| Usage Area | Outdoor |
| Material | Stainless Steel |
| Sign Application | Office |
| Mounting Type | Standing |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Printing Type | Etched |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Country of Origin | Made in India |
-304 Grade Fully Stainless steel standing signs
-304 Grade of steel used.
- 20 Gauge thick Steel engraving
- Steel Outdoor Signs
Note : Prices of products are Approximate and completely depends upon Design and Buyer requirements.
Additional Information:
- Item Code: STE-304-STANDING
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 3
- Packaging Details: WRAPR
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Metal Etching Services
Product Price: Rs 4 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Service Type | Custom Etching |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Service Duration | 1-2 days |
| Etching Method | Chemical |
| Service Location | india |
| Minimum Order Quantity | 100 pieces |
| Etching Tolerance | 1 mm |
| Technician Expertise | 10+ years experience |
- SS 304 Grade of any thickness
- customized designed
- Inhouse Manufacturing
- Timely Delivery across india.
- Reasonable price
Additional Information:
- Item Code: ETCH-MET
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: AS PER DESIGN AND QUANTITY
- Packaging Details: BUBBLE
Yes! I am InterestedRequest A Callback