- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- New Items
New Items
Aluminum Sliding Name Plate
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 2 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Surface Finish | Matt |
| Shape | Oval |
| Mounting Type | Adhesive Back |
| Application | Door Nameplate |
| Fixing Hole | With Holes |
| Language | Hindi, English, Regional |
| Country Of Origin | Made In India |
Alluminium sliding name plate manufacturing by vs ADVERTISERS Gurgaon
Outdoor Illuminated Totem Signage
Minimum Order Quantity: 1 Inch
Product Brochure
| Usage/Application | Inddor and Outdoor |
| Sign Board Type | Totem/Pylon Standing |
| Installation Type | Through Fastners |
| Surface Finish | Matt & Gloss |
| Voltage | 12V |
| Packaging Type | Box |
| Brand | VS |
| Material | ACP |
| Body Material | Acrylic |
Additional Information:
- Item Code: TOTEM-OI
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2-3 Days
Stainless Steel Sheet
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Gauge | 22 Gauge |
| Brand | Jindal |
| Length | 2000 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Grain Side | One Side |
| Shape | Rectangular |
| Features | indoor/outdoor |
| Warranty | 2 year |
| I Deal In | New Only |
- 304 grade
- various thickness
- jindal ss
Additional Information:
- Item Code: ETCH-SS32
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 2 DAYS
- Packaging Details: BUBBLE
Steel Advocate Name Plate
Minimum Order Quantity: 500 Square Inch
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Finish | Matt |
| Print Type | Etching |
| Language | Multi Language |
| Fixing Method | Screw |
| Usage Location | Indoor Outdoor |
Additional Information:
- Item Code: ADV-ETCH
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: 2 DAY
- Packaging Details: WRAPE PAPER
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Square Inch
Product Brochure
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Custom Shape |
| Finish | Matt |
| Application | Office |
| Print Type | Etching |
| Language | Multi Language |
| Fixing Method | Screw |
| Usage Location | Indoor Outdoor |
Additional Information:
- Item Code: ETCH-ME-1
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2 DAY
- Packaging Details: WRAPE
Steel Etching Name Plate
Minimum Order Quantity: 1000 Square Inch
Product Brochure
| Base Material | Stainless Steel |
| Etching Type | Chemical Etching |
| Usage | Industrial |
| Plate Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Finish | Brushed |
| Operating Temp | Up To 120 C |
| Shape | Rectangle |
Additional Information:
- Item Code: etch-ai
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 2day
- Packaging Details: wrap
Cubicle Name Plate Holder
| Holder Material | Aluminum |
| Mounting Type | Desk Mounted |
| Orientation | Landscape |
| Insert Size | 50 x 200 mm |
| Color | Silver |
| Usage | Office |
| Holder Type | Slider |
| Insert Change Type | Front Load |
| Surface Finish | Matte |
Society Direction Signage
Product Brochure
| Material | ACP & ACRYLIC |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Sign Content | Alphabet |
| Letter Type | 3D Acrylic Solid Letters |
| Body Material | ACP Sheet |
| Shape | Customize |
| Board Thickness | 75 mm |
| Usage/Application | Indoor/Outdoor |
| Picture Visible | Yes |
Speed Limit Signage Boards
Minimum Order Quantity: 1 Square Feet
Product Brochure
| Lighting Type | Reflective |
| Material | Retro & ACP |
| Sign Board Type | Reflective |
| Letter Type | Print/Cutout |
| Installation Type | Framing/Fastners |
| Board Type | Outdoor |
| Power Source | Reflect through Vehicle Light |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 1-2 Days
Stainless Steel Etched Label
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Color | steel finish |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | commercial |
| Material | steel |
| Size | any |
| Is It Customized | Customized |
| Brand | jindal |
| Feature | indoor/outdoor |
| Grade | 304 |
| Pattern | any |
Additional Information:
- Item Code: 12556
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: week
- Packaging Details: box
Stainless Steel House Name Plate
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Size | 10x14 |
| Color | Steel Finish |
| Mounted | Spacers,screw |
| Grade | 304 |
| Brand | Jindal steel |
Speed Breaker Installation Service
Minimum Order Quantity: 10 Project
Product Brochure
| Width | 250MM STANDARD |
| Usage/Application | INDOOR AND OUTDOOR |
| Bolt Holes | APPROX 6-8MM |
| Weight | 1.8 |
| Color | Yellow |
| No. Of Bolts | 4 |
| Bolt Hole | APPROX 6-8MM |
| Bearing Capacity | TONS |
| Number Of Reflectors | 1 EACH SIDE |
| Country of Origin | Made in India |
- Heavy Load Bear Capacity
- Long Life
- Branded Epoxy Compound
Additional Information:
- Item Code: SPEED-BUM
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: OPEN/BOX